edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

meaning of capacity/liquid volume
Which of the following does not accurately describe fruits? a. Fruits develop from ovary walls. b. Fruits attract animals, which helps disperse seeds. c. Fru
The quote below is from Lyndon Johnson in 1964. “Poverty must not be a bar to learning, and learning must offer an escape from poverty.” What other element did
Tomas drew a rectangular with an area of 6 square centimeters. What is the greatest possible perimeter for this rectangle
Convert 3/11 to a decimal equivalent using long division
Which of these would probably tell us the most about a past civilization's history, religion, and political institutions?
cuantos mililitros es un litro
According to scientific evidence, earth’s earliest atmosphere lacked oxygen. Over time, oxygen was added to the atmosphere. Which statements explain how this ch
What county did Japan invade in the 1030
Gallego is another word for Galician. True or False