Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Question 3 of 10 A business letter is not written:
Can someone help with trig identities? (calculators are allowed)
Help!! I need help with my math!!
On a winter day, the temperature changes by -3 1/2 degrees Fahrenheit in 1 3/4 hour. What is the average change in the temperature in 1 hour? Please answer fast
Briefly explain how digestion takes place in the human body.
At the park, ________ of geese chased the children​
the cost of a copy is ₹ 5 and 3 upin 4 and that of a book is ₹ 15 and 5 upon 6. which costs more and by how much?​
when 7 is subtracted from two third of the square of a number it becomes 17 find the number​
the dance club is selling tickets to the next showcase adult tickets cost $5 and children's tickets cost $2 they sell twice as many adult tickets as children's
The TQM has gone through five stages in its evolution. Discuss the evolution and stages of Total Quality management process