happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

Why are latitude and longitude included on maps? A. It is the simplest way to give directions to travelers. B. It is a way to determine the exact location of an
2x ^ 2 - 6x + 3?? Please help
What is the percentage of the shaded area
Genna is describing an experimental result in which a metabotropic receptor activated multiple proteins. Genna is describing a(n):
5:12 How is the product of 2 and -5 shown on a number line? c. O Mark this and return Save and Exit Next Submit
Frank is 7 years older than Riley. In 4 years the sum of their ages will be 69. How old is Frank now?
Consider the sequence -5, 1, 7, 13, 19, 25 write a recursive definition and a general formula for this sequence
What is the answer to this 6w+5>2(3w+3).
*Connect the Myth: What would you risk to save the person you love most?
What types of hydrogen atoms have the potential to form van der waals interactions?