Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this.
Theres no science option so I put it in this category. Drag the item from the item bank to its corresponding match.
There are 10 finalists in a figure skating competition. How many ways can gold, silver, and bronze medals be awarded?
Aldo Leopold’s “A Land Ethic” is considered by many to be the cornerstone essay of natural resource conservation. Do you agree or disagree with Leopold’s reason
solve the simultaneous equation: 6x+y=29 3x-y=7
Yaqub has a bag only containing green and yellow pins. 3 of the pins are green. 7 He picks out a green pin from his bag and gives it to his sister. of the remai
Mike thinks that the seasons are caused by Earth moving around the Sun. What is Mike doing? O A. Drawing a conclusion OB. Forming a hypothesis OC. Proving a tre
Use the position vs. time graph to the right and describe what the object is doing during each line segment. A. B. (Constant speed I believe is the answer her
If (x+2) is a factor of
WILL GIVE BRAINLIST! The story is "I, Too, Have a Dream" by Brittany Taylor. Directions: Use your planning in Part 1 to write your two body paragraphs in the bo