keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Are the physical and chemical properties of the components of a mixture changed when mixed together?
32 is 40% of what number? Enter your answer in the box.
what is the equation of the axis of symmetry if the x-intercepts are (-4,0) and (10,0)?
why did only half of the school- aged children attend school during the war
Calculate the net force of an object that is being moved 10 Newtons to the right and 18 Newtons to the left. Explain how the unbalanced force will change the ob
A carpenter can install 8 sheets of drywall in 10 minutes. At this rate, how long does it take to install one sheet of drywall? How long will it take the carpen
I need answers to all
Choose all that apply. In colonial Mexico, what group(s) did NOT have to pay taxes and had their own court system? the Third Estate the military the First Est
The probability of spinning and landing on red is 20%. Meg spins the spinner 25 times and lands on red 10 times, or 40% of the time. She spins the spinner 80 ti
in real life, randy is 6 feet tall. in a full-length photograph of randy, his entire body is 8 inches high, while his legs alone are 4 1/2 inches high. how long