rano1 rano1
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

6 pens is $2.40 what is the cost of one

Respuesta :

devyanipatel92
devyanipatel92 devyanipatel92
  • 12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle gzelle
  • 12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link

Otras preguntas

I am so lost right now please help!!!!
When a male bird of paradise spreads its tail and does a dance to impress his potential mate, what signals is it using? mimicry and movement body display and mo
Tell what the following people are doing on the ship by filling in the blank with the present tense form of the verb in parentheses. Tú (leer) un libro.
Which French ruler had plans for empires in Europe and the Americas?
The state sales tax rate is 4.75% Harold would like to buy a shirt with a sales price of $20. If Harold buys this shirt how much would he pay for sales tax
A scientist had a bottle that contains 15.6mL of solution. She used 3.2mL of the solution for an expierment. She poured half of the solution remaining in the bo
Which sentence correctly uses commas? A} I purchased graham crackers chocolate, and marshmallows, at the store. b.I purchased graham crackers, chocolate, and m
Read the excerpt from Act I, scene i of Romeo and Juliet. Tybalt: What! art thou drawn among these heartless hinds? Turn thee, Benvolio, look upon thy death.
Which part of the immune system does not target specific microbial invaders?
Others at work know that my work usually has few if any errors