diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

If g(x)=x to the second power +3, find g(4)
Lee buys his co-workers at the pharmacy doughnuts in the morning for $2 a doughnut.  He also makes an afternoon trip to the same bakery to purchase the same num
Which number in the monomial 215x18y3z21 needs to be changed to make it a perfect cube?
selecting BRAINLIEST PLEASE HELP!! Need to get this right please, thank you Which statement about romanticism is correct? A.) Romantic poets used imagination wh
What were some of the social and cultural influences on the music of the Romantic period?
Which statement best describes an online source that is credible?
Choose the hyperbole Example:A. I'm so hungry I can eat a whole horse.B. She cried like a baby.C. He's blind as a bat.D. I can't find my leg.
Another name for the Old Stone Age is the _____. Neolithic Age Ice Age Paleolithic Age
Can anyone tell me what the midpoint of PQ is?
What did the US and USSR agree on in the INF Treaty?