Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

room invasions are not a significant security issue for hotels located within the united states.
2/3 plus 1/4 plzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Imagine you went to the beach last summer. Answer the following in Spanish. What did you there? Give 2 to 3 examples. Did you have fun? Why or why not? Be sure
Please help with the paper. Write the answer thanks
Determine the mass of O(2-) ions in 3 mol of alumina (Al2O3). Molar mass of O = 16)
answer this pleaseeeee
Based on the excerpt, how did Republicans in 1860 feel about slavery? A. That it was none of the Republican's business to d
It was we, the people; not we, the white male citizens; nor yet we, the male citizens; but we, the whole people, who formed the Union. And we formed it, not to
1. Which layer of the earth contains rocks that are moving slowly but continuously? * 1 point A. Crust B. Mantle C. Inner core D. Outer core 2. What happens to
PLEASE HELP ME, I NEED SOME ASSISTANCE, THIS IS MY LAST QUESTION