Caperslee8 Caperslee8
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 4 ears of sweet corn for $1 how much will nine ears cost

Respuesta :

marielaortiz420
marielaortiz420 marielaortiz420
  • 11-09-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

8=1$

each one is 25¢

Answer Link
noitan03
noitan03 noitan03
  • 11-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

if 4 ears of corn equals one dollar then that means 1 ear of corn equals 25 cents. so you can multiply 0.25 ×9 to find that that equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

what is a humorous imitation of a popular literary style, genre, or author called?
HELP! rewrite each word list in ABC order: Neutral, New, Night, Nerve, Neon.​
• Distinguish between a need and a want and provide examples. • Distinguish between a producer and a consumer. • Distinguish between a good or service and provi
Which of the following is NOT a way to refuse with confidence? A. Be wishy-washy and yell B. Say it with respect C. Practice using role-playing D. Be assertive
which off the fallowing defines entrepreneurship​
What term best refers to the collective thinking of certain people? ethnic O culture globalization cuisine
chameleon commonlit what does the metaphor of the chameleon suggest about the author's point of view throughout the story
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLEST Heather has a combination of dimes and quarters in her piggy bank. If Heather has a total of 43 coins and the value the piggy ba
What determines how much an air parcel will cool?
Are there any side effects of insulin injection in a long way?.