EsiabaEnnin
EsiabaEnnin EsiabaEnnin
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought 30 pounds of apples for $10. Use the ratio table to find the cost of buying 6 pounds of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-09-2020

Answer:

6 : 2

Step-by-step explanation:

30 : 10

( 30 divided by 5 equals 6)

( 10 divided by 5 equals 2)

ratio is:

6 : 2

pls mark brainlest ;)

Hopefully this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

solve the following: The quotient of c and −19 is 38.
What 3 fundamental thing did Greek democracy introduce to the western world?
typically provide students with a general understanding of information technology, including computer platform technologies, data management systems, and basic
Garrett's gym class is running a relay race. Each team of 4 students runs a total of 1.6 kilometers. If every student runs the same distance, how many meters do
helpp- question linked below
any moment in time, the object can be stationary, moving to the right, moving to the left, or turning around. identify the motion of the object at each time pro
on the board's website, the nursing practice section contains board position statements that provide guidance to help nurses practice safely. what is the board'
which algebraic equation represents the words: forty percent of mrs. garcia's score is 400 points. what is mrs. garcia's score?
adjacent neurons are separated by the: please choose the correct answer from the following choices, and then select the submit answer button. answer choices syn
Should certain people be exempt from mandatory military service