randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

This is a very hard yet good question so if I had a friend who’s pregnant and has been drinking alcohol during her pregnancy I would tell her if you keep drinki
Scientists studied a deer population for 10 years. They generated the function f(x) = 248(1.15)x to approximate the number of deer in the population x years aft
match each term to its best definition? sedimentary depositional enviornment
Norman spent a total of $2.68 on a carton Epsom salt if the pharmacy sells the Epsom salt for $.67 per pound how many pounds did Norman buy?
Which of the following will increase the resistance of a wire? Check all that apply. Check all that apply. Increasing the cross-sectional area of the wire will
20 POINTS PLEASE HELP Why does Cuba conduct virtually no trade with the United States?
Currently, as Earth's surface becomes warmer, we believe that the level of carbon dioxide in the atmosphere is _____. A. increasing B. decreasing C. staying the
Politically speaking Hamilton could best be described as a
HELP ME PLEASE 80 POINTS IF YOU DONT DO IT CORRECTLY OR IF YOU JUST PUT RANDOM LETTERS IM GONNA REPORT YOU I AM SO MAD IM CRYING I NEED MR GRADES UP thank you
Why did the companies control the government of their colonies? They did not believe in the rights of the people. They wanted to control the colonists so they c