baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

a trader bought 5 apples,7 oranges,5 pawpaw fruit,10 pineapples and 3 guava fruit to the market for sale.find the probability that he sold all the pineapple?​
Please can someone help me with this question I need help ASAP
How do the Dry Pampas and Wet Pampas contribute to the economic health of Argentina.
I need help pleasee???)):
The magistrate calls Meursault “Monsieur Antichrist” because _____. Meursault believes that he is God Meursault does not believe in God Meursault believes that
if f(x)= x squared-2x-8 and g(x)= 1/4x-1 for which values of x is f(x)=g(x)? explain and show work please A. -1.75 and -1.438 B. -1.75 and 4 C. -1.438 D. 4 and
_______ is a very old drug that's used subcutaneously to prevent DVT in high-risk patients and intravenously to treat DVT and PE. A. Xarelto B. Heparin C
PLEASE HELP Karla notices some of the warning signs of depression in her brother, so she searches online for information and help. She finds a website that has
wskaż trzy zasady moralne składające się na model etyki condrawoskiej
Which pair of elements would most likely bond to form a covalently bonded compound?