wignaljay wignaljay
  • 12-09-2020
  • History
contestada

Q6.
a. When three pens and four erasers were purchased, the cost was $21.25. When two pens
and two erasers were purchased, the cost was $12.50. What was the the price of a pen and the
price of an earaser?​

Respuesta :

karsenmitchell
karsenmitchell karsenmitchell
  • 12-09-2020
12.50/2= 6.25

6.25/2= 3.125
(round up the 5 to make it 3.13)

Answer= 3.13
Answer Link

Otras preguntas

Which lipid acts as a chemical messenger? adipose tissue cholesterol testosterone beeswax
A student bought 34 pencils for school. If he sharpened 16 of the pencils before school, what is his ratio of unsharpened pencils to sharpened pencils?
What is the part of speech of the underlined phrase in the following sentence? Put the leftovers in the fridge. Question 11 options: noun adjective a
Write 33/36 in the simplest form
Describe sexual abuse
Looking up words in a dictionary will improve reading ________ and vocabulary.
Isometric exercise occurs when force is exerted against an object that does not move. a. True b. False
what multiplies to negative 24 and adds to 2
The Mayflower Compact was named after
A block of aluminum occupies a volume of 15.0 mL and weight 40.5 g. What's the density