teehezrr
teehezrr teehezrr
  • 13-09-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP...question says “Sylvia bought four pens for one dollar each and five folders for three dollars each. Write a numerical expression to represent this situation and then find the total cost in dollars”

What the hell im so confused

Respuesta :

karanvallamshetla
karanvallamshetla karanvallamshetla
  • 13-09-2020

Answer:

y= 4(x) + 3(5x)

$19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the advantage of a consumers right to choose from an adequate variety of goods and services?(a). it ensures a competitive market and allows for individu
Write the equation 4x − 3y = 12 in the form y = mx + b.
True or false the prado is closed on sundays
give me a title for a children's book talking about nationalism
Please help !! How do you convert potential energy to kinetic energy?
Trina has $1000 to purchase an open-top cylindrical dog pen in her backyard. She wants the height of the pen to be 5 feet. If the pen costs $1 per square foot,
What's the answer for this ?
Which of these statements is true of the hiring process
What is The Old Oligarch's main idea when he says it is "the steersmen. ..and the shipwrights" [ship-builders] who have brought the city-state power?
Find the common difference of the sequence 9,21,33,45,...