chris9511 chris9511
  • 13-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 3 oranges for $2.79. How much would it cost for 4 oranges?

Respuesta :

joliefrisinger
joliefrisinger joliefrisinger
  • 13-09-2020

Answer:

$3.72

Step-by-step explanation:

$2.79 divided by 3 equal 0.93.

0.93 times 4 equals 3.72.

Answer Link
Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 13-09-2020

Answer:

$3.72

Step-by-step explanation:

Step 1:

$2.79 ÷ 3 = 0.93

Step 2:

0.93 × 4

Answer:

$3.72

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Under which of the following conditions is a Type B-1 Fire extinguisher required onboard a motorized vessel? A The vessel does not have any closed compartments
Please answer this correctly
According to Simmel existence in the metropolis requires an economic rationality focused on ____ not _____.
what is Newton's law of motion​
What do you think Kipling's attitude was toward imperialism?
One year ago, Stacey purchased 100 shares of KNF stock for $3,245. Today, she sold those shares for $35.00 per share. What is the capital gains yield on this in
please help, i need to know the steps of solving this question
Your definition of bias in your own words.
A dual cycle which operates on air with a compression ratio of 16 has alow pressure of 200 kpa and a low temperature of 200 c . If tha cutoff ratio is 2 and the
I need helppppppppppp