jhargraves393 jhargraves393
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce

Respuesta :

stanley62
stanley62 stanley62
  • 14-09-2020
24-ounce can of tomato sauce for 6%
The unit price can be find dividing 24/6= 4
4 unit price per ounce
Answer Link

Otras preguntas

HELP ! Find the Domain in this question
An object that is dropped straight down from a height of 100 m has a vertical change in position that is less than that of an identical object thrown horizontal
how many whole ones equal 40 tenths
Complete the second sentence so that it has similar meaning to the first sentence. Do not change the word given. :)She promised to look into my case personally.
Is it true The Renaissance man had the ability to link information from different areas and fields and to create new knowledge?
Determine the slope and the y-intercept. y = 5x + 6
Find the greatest number of six digit which is a perfect square.
want a telugu poem on truth
A car has a maximum speed of 341.7 feet/second. Convert this speed to miles/hours.
The greatest common factor of 3m^2n+12mn^2 is