fjarrell fjarrell
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $4 and 4
Snickers bars right before checkout. You
spent a total of $10. How much was each
snickers bar?

Respuesta :

sweet1236789046
sweet1236789046 sweet1236789046
  • 14-09-2020
All you need to do is subtract 4 from 10 which is 6. Then since you have four snickers bars divide six by 4. Making each snickers bar $1.50.
Answer Link
david17gard david17gard
  • 14-09-2020
The snickers bar would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Solve the compound inequality 7x ≥ –56 and 9x < 54.
All else held constant, the book value of owners' equity will decrease when
The cost y of renting a car for x days is 10.99 for each half day what is the cost per day of renting a car
Job enrichment is based on the ________ theory of job satisfaction.
Over the past three or four decades, the illicit drug market has:
Which is a correct analysis of the sentence? The prepositional phrase “in a feeding frenzy” acts as an gerund phrase. The prepositional phrase “upon the breadc
Solve the equation V=LWH for L
can you write an equation by setting an expression equal to itself?
Need help with these please
What is the major problem concerning the law enforcement fragmentation issue?