sarahraaish
sarahraaish sarahraaish
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

an 8 oz box of cocoa puffs costs $1.59 and a 2-pound box costs $6.79. which box is a better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-09-2020

Answer: 8 oz..

1 pound= 16oz if 8oz=1.59 so add it up 4 times 8+8+8+8= 32 which = 2 pounds total 8=1.59 8+8= 1.59x2=3.18 8+8+8=1.59x3=4.77 8+8+8+8/ 1.59x4= 6.36 so all of them eights will = up to 2 pounds and 8 is obviously less

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following systems of equations is an example of one where elimination is the best method?
Let a,b,c, be elements in group G. Show that ab and ba have the same order.
Why might it be controversial to present the story of a Holocaust survivor using mice to represent Jews and cats to represent Nazis?​
I NEED HELP ASAP! 7x(x+1.8) = 0 Solve for x
is the point (-3,0) on the X-axis or Y- axis
A square has sides of length 8.4 . Work out the length of a diagnol of the square . Give your answer correct to 3 significant figures
Multiply the polynomials.(3-c²d)(4-4c²d)a. 12-16c²d+4c⁴d²b. 12+4c⁴d²c. 7-3c⁴a²d. 7-5c²d-3c⁴a²​
What things will help getting rid of pimples when blood comes out of it instead of pus.
During the korean war, what prevented the southern part of the peninsula from falling permanently to the invading forces?.
P(x)=6x^2+5x+5 evaluate p(-5)