avenus16447
avenus16447 avenus16447
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

a store is selling 10 apples for 5.99 what is a cost of one apple?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 15-09-2020

Answer:

~$0.60

Step-by-step explanation:

Divide 10 with 5.99:

5.99/10 = 0.599

Round to the nearest hundredths.

0.599 rounded to the nearest hundredths = ~0.60

~$0.60 is the cost of one apple.

Answer Link

Otras preguntas

Which set of descriptions would describe the largest number of people in a region? A. Rural, Sunni, and Kurd B. Urban, Sunni and Arab C. Rural, Shia, and Kurd D
Which constitutional amendment prohibited the selling of liquor anywhere in the United States
how did the coastal mountains form
A man buys a book for $20 and wishes to sell it. What price should he mark on it if he wishes for a 40% discount and 50% profit on the cost price. Please explai
what are the three crops that grew well in greece's soil
What was the most significant result of the Opium Wars?
Can someone help me write an equation in slope intercept form and then find the slope and Y intercepts for 3x-9y=27. (Only comment if you know the right answer)
According to Daniel Webster, who had the right to nullify a law? the Supreme Court Congress the individual states
what is 4.54 repeating as a fraction?
ho was the politician who introduced the term “Iron Curtain”? Truman Roosevelt Churchill Stalin Eisenhower