millydiaz34md millydiaz34md
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose tortilla Chips cost 25.5 cents per ounce. What would a bag of chips cost if it contained 23oz?

Respuesta :

charmainelei charmainelei
  • 15-09-2020

Answer:

586.5 cents

Step-by-step explanation:

if one ounce costs 25.5 cents and the bag contains 23 oz, you multiple 25.5 by 23 to get 586.5

Answer Link

Otras preguntas

What can you infer about the Colossus of Rhodes from its name
Why Nepali is called Gorkhali??
Will give brainliest, like, comment, and 5 points Could you please answer this: The answers you can choose are proportional or non-proportional.
6=1/12v solve each equation. Check your solution
Plants could not live if they were unable to get water and nutrients from soil. In some places, especially deserts, these resource are in short supply so plants
Which oneeee is ittt!!!!
With exception of white Southern Republicans, how did white Southern society react to reconstruction? A. They were opposed to it, often violently. B. The embrac
Taylor bought a necklace for each of her three sisters. She paid $7.50 for each necklace. Supposed she had $9 left. How much money did she have initially to spe
not sure need help ​
Examine the graph. A bar graph titled Population of North American Cities. The x-axis is labeled cities. The y-axis is labeled Population in Millions from 0 to