therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

726 x 5 estimate then find the product
what is 9+2|4x−3|=19
What is the least common multiple of 12 and 8
How did social and economic life change for freed people
The committee discussed (its, their) personal goals for the coming year.
write 19/20 as a decimal without using long division
how did the colonists protest the stamp act of 1765
A number that cannot be written as a ratio of two integers
Which is the best way to rewrite this sentence in active voice? A good investment plan can now be gotten by all laborers. a. All laborers could now get a good
10 times as many as 1 hundred is blank hundreds or blank thousand?