jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

What can focusing on the realistic, ordinary elements of a story help an author create for readers?
On a movie set, an archway is modeled by the equation y = -0.5x2 + 3x, where y is the height in feet and x is the horizontal distance in feet. A laser is direct
Express 3/4 minuets in seconds
which of the following sentences uses loaded language to invoke and emotional response in the reader
how long wil it take an emperor penguin to swim 45miles if it is swimming 9mph
which polynomial expression represents a sum of a cubes?
Find the volume of a rectangular prism if the length is 4x, the width is 5x, and the height is x2 + x + 2. Use the formula V = l ⋅ w ⋅ h, where l is length, w
An anthropologist finds a fossil that is 4 million years old. Its pelvis suggests it walked upright. Which species could the specimen belong to?
Use a diagram to solve: Sara ran two-fifths of the race. She needs to run 120 m more to finish the race. What is the length of the race?
Which water source becomes polluted as it travels over the earth?