mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

State the law of universal gravitation, and use examples to explain how changes in mass and changes in distance affect gravitational force.
What structure is common to all five kingdoms of living organisms?A. DNAB. NucleusC. Cell WallD. MitochondriaI know it is not C-Cell Wall.
write a set of parametric equations for y=x^2+1 given the parameter t=x-2
Find the percent of decrease. 1800 to 1200
what is the product of -3x^2y and (5xy^2+xy)?
what is the correct way to write this sentance ?The name of the ride—Killer Bees—as well as the graphicportrayal of bees attacking people and pets illustrated o
what is the correct way to write this sentance ?The name of the ride—Killer Bees—as well as the graphicportrayal of bees attacking people and pets illustrated o
Calculate the discriminant.x2 – 2x + 4 = 0      20      12    –12      0
Why did the vinegar erupt when I put the baking soda ?
What present day countries control territory that was controlled by the Seleucid empire?