giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the median of each data set 6. 8, 42, 13, 7,50, 91 8. 14.1, 20.7, 24.3, 16.0, 20.8
Which of the following would be the most important change in most women in saudi arabia? a. new styles of hijabs and sharshafs b. the right to vote c. the abili
What are 4 features found olny in eukaryotic?
What's one similarity between the Mayans and ancient Egyptians was?
Help me write a sentence using health-care and first-class. I need two separate sentences.
what's is the value of y in the equation 5x + 2y =20 when x=0.3
Sue has a balance of $35 in her checking account. She writes one check for $10, and three checks for $9 each. What is her balance now?
if a five percent sales tax comes to 3.32 what is the price of the item
In Plate tectonics, what are the differences between divergent and convergent boundaries ?
Does “discover your purpose” mean “carve your destiny” or does it mean potential?