velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

A solution has a pH of 4.20. Using the relationship between pH and pOH, what is the concentration of OH−? A. 9.9 × 10-1 M B. 6.2 × 10-1 M C. 6.3 × 10-5 M D.
Which of the following is a branch of the government of the United States? (select all that apply.) judicial, executive,legislative, federal
Which of the following is an example of sound waves being reflected? A. Tabitha calls to Sam from across a field; Sam hears her voice several moments later. B
pls help is this clear enough excuse the erased wrighting​
Which statement is an example of a similarity between “A Smart Cookie” and “An Hour with Abuelo”? Both have characters who disliked going to school. Both have
a fraction is equivalent to 3/7. The numerator is bigger than 20. The denominator is smaller than 50. Whats the fraction ?​
Which of the 6 Project Development Phases do you think is most important?
what is the role of board supervisiors
What is the midpoint between points (1, 4) and (9, 16)? A) (1, 17)B) (5, 10)C) (8, 12)D) (4, 6)​
____________ has one of the world's highest standards of living