ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Which compound is classified as a hydrocarbon? (1) butanal (3) 2-butanol (2) butyne (4) 2-butanone
Why do some states have more Representatives than other states?
What is freedom of religion?
The circumfrence of a ball is 60cm. The ball rolls 16.2m. How many times does the ball make one complete roll?
Given the balanced equation representing a reaction: 4Al(s) + 3O2(g) ==> Al2O3(s) As the aluminum loses 12 moles of electrons, the oxygen (1) gains 4 moles o
The coefficients in a balanced chemical equation represent (l ) the mass ratios of the substances in the reaction (2) the mole ratios of the substances in the r
Which atom has the largest atomic radius? (1) potassium (3) francium (2) rubidium (4) cesium
What is the supreme law of the land?
Name one state that borders Mexico.
A 1-gram sample or a compound is added to 100 grams of H2O(l) and the resulting mixture is then thoroughly stirred. Some of the compound is then separated from