Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Which symbol makes the sentence true? − 5/12 _ − 2/5 A. < B. > C. =
What is equivalent to 5.3
complete the equation, and tell which property you used. (18x2)x5=18x(2x________)
kelly subtracted 2.3 from 20 and got 17.7, explain why this answer is reasonable. need by 5:30 today 9\15\15
jenya deposited $400 into her bank account.a couple of days later she withdrew $50. the next day dhe deposited $20 more. a day later she withdrew $150. write an
what is negative twenty nine plus thirty
On her pogo stick , Lula made 24 hops in 30 seconds. At this rate, how many hops will she make in 50 seconds?
Why does Tupperware blow its top in the microwave?
What is the ratio that compares 6 games to the total 41 games played?
Robert bought X pounds of potatoes for $1.99 per pound. He paid for the potatoes with a $10 bill. Which of the following variable expressions represents the amo