bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of extincion?
. Jill rolled a regular 6-faced die three times and got 2 each time. What is the probability that she will roll 2 again on the next roll?
Ethan bought some bags of marbles. The number of bags he bought was 11 less than the number of marbles in each bag. Ethan bought 26 marbles in all. How many mar
A rectangular room has a length of 16 ft and a diagonal of 22 ft. What is the approximate width of the room?
Explain at least one benefit of membership in the EU and one responsibility of EU member states. Respond in at least two complete sentences.
what can Tiffany conclude from the data above?​
PLEASE< PLEASE ASAP!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!! THANKS SO MUCH!!! Please help........
Samuel bought an 8-ounce bag of lettuce and a 1-pound bag of carrots. what is the total weight of the lettuce and carrots in ounces?
Increase £180 by 25% please thank you so much!!!
Is this a good Poem? I'm gonna recite it to my class at 2:00pm today. We the People We the People We are American We are Mexican We are Puerto Rican We ar