haylinjade haylinjade
  • 11-03-2014
  • Mathematics
contestada

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???

Respuesta :

ashleymarie1270
ashleymarie1270 ashleymarie1270
  • 11-03-2014
The 15 pound of cat food because if you divide 15.30 by 15 it gives you 1.02 which is the price per pound.
For the dog food you would divide 12.36 by 12 to get 1.3.
The price per pound for the cat food is cheeper the the dog food which means you get more food at a lower cost.

Hope this helps!
Answer Link
palomavilla28 palomavilla28
  • 12-03-2014
15 pounded because when you divide is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help Me please?
if the measure of angle 1 is 80 then what is the measure of angle 2 ?
What is the value of ? 18 - (2 x ? ) = ? x 4
Please help (urgent)
PLEASE HELP. I NEED ALL!!!! y=6x if x = 1 y=6x if x = 2 y=6x if x = 3 y=6x if x = 4 y=.5x if x = 1 y=.5x if x = 2 y=.5x if x = 3 y=.5x if x = 4 y=-0.2x if x = 0
Hi, What is 4.52 x 10^12m en UA- unité astronomique ?
Look at this equation. 3(x + 1) = 3x + Which number can be placed in the box that would create an equation that has an infinite number of solutions? OA) O OB) 1
Discuss four ways in which one’s acceptance of responsibility can influence effective communication
Find the value of an expression a-3b +c if a=0,b=-1 c=1 *​
How much heat must absorbed by the reaction system to convert 100g of NaNO3 into NaHSO4(s)?