zhairz223 zhairz223
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

1. Sam bought a soft drink for four dollars and six candy bars. He spent a total of twenty-two
dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

urbabyxoxo
urbabyxoxo urbabyxoxo
  • 12-10-2020
22 minus 4 is 18

18 divided by 6 is 3

each candy bar sam bought was $3
Answer Link

Otras preguntas

6x + 8 = 50 solve equation
__________ is the branch of literature comprising works of narrative prose dealing with or offering opinions or conjectures upon facts and reality. A. Fiction
Tiffany pays $40 for 160 minutes of talk time on her cell phone. How many minutes of talk time does she get per dollar?
The _______ demanded that Latin American countries keep their financial affairs on order or risk intervention by the United States. A. Good Neighbor Policy B.
A single unit of hereditary information
10c - f = -13 cd solve for c
What did most conquistadors hope to accomplish in the Americas
what is 5309 divided by 43
I have been working on my homework for hours. Identify the form of the verb.
The Grand Canal was built to link the north China plain with A. Korea. B. Vietnam. C. the Yangtze River basin. D. the Great Wall of China.