SSeshadri
SSeshadri SSeshadri
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

you had $22 to spend on three pretzels. After buying them you had $15.70.How much did each pretzel cost?

Respuesta :

EdrienneG EdrienneG
  • 13-10-2020

Answer: $2.10

Step-by-step explanation: 22-15.70= 6.3

This means you spent $6.30 on pretzels. Divide 6.30 by 3 to find out how much each pretzel costs. You would get 2.1 (which is written as $2.10 in money).

Answer Link

Otras preguntas

Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
Terri's teacher gives her the equation 3(5)^x=127-2x, and tells her that she will not know how to solve it algebraically. Explain how Terri could use a graph to
Which word is an interjection commonly used in advertising?
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
Which of the following rivers is the world's busiest waterway ?
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
The diameter of your bicycle wheel is 25 inches. How far will you move in one turn of your wheel?
Which of the following rivers is the world's busiest waterway ?
The dimensions of a brick that weighs 25 N are 0.19 m × 0.07 m × 0.095 m. What pressure does the brick exert on the ground if it is resting on its largest face?
Horace read 160 pages in 4 hours. How many pages can he read in 6 hours??