rhsg7wugwyehehhehe rhsg7wugwyehehhehe
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A cabinetmaker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish costs $4.95 per liter. How much does 3 liters of varnish cost?

Respuesta :

iivory
iivory iivory
  • 13-10-2020

Answer:

I believe the answer is $14.85

Step-by-step explanation:

This is because 3x4.95 is 14.85.

Answer Link
billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 13-10-2020

Answer: $14.85

Step-by-step explanation:

Multiply the unit cost but the number of units.

$4.95×3= $14.85

Answer Link

Otras preguntas

help for 50 pointssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
school libraries can be referred to as
How was New Jersey an example of democracy A.) everyone could vote regardless of sex or class B.) as long as a person was a man,he had the right to vote C.)p
For which values of P and Q does the following equation have infinitely many solutions ? Px+76=Qx+76 Choose all answers that apply: A P=-76 and Q=-76 B P=76 an
help asap i really dont understand
What are you able to infer from the young men’s reaction to the unclaimed lottery ticket?
Does bede do a good job answering readers questions about England
aaron is 3 times as old as his son. in ten years, aaron will be twice as old as his son. how old is his son?
Willing to give brainliest. Scientists have discovered that the inner core of Earth is a solid while the outer core is a liquid. What is the cause of this obser
Help please will mark brainliest number 7