fremck7527 fremck7527
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings.

If Elena’s ice cream cost $3.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?

Respuesta :

taralinskipper2
taralinskipper2 taralinskipper2
  • 13-10-2020

Answer:

1 ounce of toppings

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Based on your work in Question 1 through 3, what is the relationship between the radius, , and the tangent line, ? What can you conclude about any tangent lin
Solve this rational equation: Х 1 x – 4 + = 2 x2 - 6x + 8 x – 2
Convert 120 degrees F to K. [?]K
What makes a clinical thermometer suitable for measuring small changes in body temperature? *
HELP ME PLS!!! Which determines carrying capacity? a) logistic factors b) exponential growth c) population growth d) limiting factors
How weak and corrupt rulers affected the government and the economy.
Find the slope of the line on the graph.
Please answer this correctly
A box with a mass of 50 kg is dragged across the floor by a rope which makes an angle of 30degrees with the horizontal. Determine the coefficient of kinetic fri
What is the proper order of a trial