darkdesbang12
darkdesbang12 darkdesbang12
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

1.10 apples for 3.50. How much is the cost for 70 apples

Respuesta :

MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 13-10-2020

Answer:

$0.31.

Step-by-step explanation:

If 1.10 apples cost $3.50, we should divide to find the rate per apple.

1.10/3.5  ≈ 0.31

0.31 is the aproximatley answer, since there is no clear answer (at least not from my work). 0.31*70=21.70

The cost of 70 apples are 0.31.

Answer Link

Otras preguntas

please help me on this its due now​
I need some help with mean median and mode
find the value of x -4x+26=-2
Validity refers to (1 point) O reliability. O originality. • consistency. O accuracy.
The pumpkins used for carving at Halloween are typically about 7 kilograms in weight. What is the approximate weight in pounds?
Click to review the online content. Then answer the question(s) below, using complete sentences. Scroll down to view additional questions. Online Content: Site
What does the first paragraph of each text reveal about the main character of each text? A. It reveals that each main character thinks dandelions are weeds as
Diana averages 6 mph walking to school. Averaging 35 mph on the way back home by car, she takes hour less time. 4 How far is the school from her home? [?] miles
Helppp plz i beg you i will give u a like and a 5 star
This beach is one of the best beaches on Lakshadweep Island, known for the white sand and pristine sand shores. Which beach is this?Marina BeachCalangute BeachK