IWantSomeRice IWantSomeRice
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound?

Respuesta :

keyon8 keyon8
  • 13-10-2020
$8.25

Divide 13.20 by 1.6
Answer Link

Otras preguntas

HELP Which equation does the graph below represent? (1 point) A coordinate grid is shown. The x-axis values are from negative 5 to positive 5 in increments of 1
Find the amount A accumulated after investing $450 for 3 years at an interest rate of 4.6% compounded annually.​
Which best describes the meaning of MacArthur’s statement? The US has been forced to retreat from the Philippines but will take it back from Japan. The US has d
A wise man once said, "My age divided by three reduced by 76 equals 215." What is his age?
jayla's jewelry store
Help pls with this question, It does not make any sense. thx guys Oh and if you answer this question you'll get 30 points.
EEEE HELP "For the first time, Joseph felt glad to be different and special." Do you think Joseph should feel different and special after his trip to the Citade
The formula for distance is given as distance = speed x time. Use the formula to find: b. The distance, in km, of a journey which takes 5 hours at a speed of 1
Joy is constructing a rectangular piece of art that has a base of 5 feet and a maximum area of 50 feet squared. Which inequality represents all the possible hei
Rewrite y=(0.88)^4t in the form y=a(1+r)^t or y=a(1−r)^t to determine whether it represents exponential growth or exponential decay. Round a and r to the neares