12nevaehscantlebury
12nevaehscantlebury 12nevaehscantlebury
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Clark purchased a box of pencils.
The purchase price was $1.80 for 12
pencils. How much did she pay for
each pencil?

Respuesta :

harmonyanderson1 harmonyanderson1
  • 14-10-2020

Answer:

0.15 cents

Step-by-step explanation:

1.80 (price) divided by 12 (amount) = 0.15 cents per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Write the number 3 2/5 in a/b form
Pls pls Pls pls Pls Pls help me pls pls pls pls pls pls ASAP pls pls pls Pls pls Pls pls Pls Pls help me pls pls pls pls pls pls ASAP pls pls pls Pls pls Pls HE
Match the items.The task is to match the lettered items with the correct numbered items. Appearing below is a list of lettered items. Following that is a list o
Martin is an after school math tutor . He noticed that 6 people still needed help on 2/5 of the tutoring session time was left.Scince each person was given an e
1/6 divided by 2/7 as a fraction
how do you figure out how to get the commission in a percent problem?
The expression 937(1+x) gives the markup price of a computer, where x is the percent of the markup written in decimal form. What does 1 + x represent in the exp
Identify the correct sentence. A. The short poem Harlem by Langston Hughes is very powerful. B. The short poem Harlem by Langston Hughes is very​ "powerful." C.
it took jaivin 18 minutes to jog 4 laps . how many minutes did it to jog each lap at this rate?
Movie tickets now cost seven dollars for adults over six years old. They cost six dollars a couple of years ago. What was the percent of increase?