bellarbennett bellarbennett
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

On Monday joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of 14.25. How much was each cup of coffee

Respuesta :

Taniyah0207
Taniyah0207 Taniyah0207
  • 15-10-2020

Answer:

each cup cost 1.25 on Tuesday

Answer Link

Otras preguntas

A forerunner of the Declaration of Independence was (A) the Proclamation of Rebellion (B) Lee’s Resolution (C) Suffolk Resolves (D) Declaration of Rights and Gr
How do you get a liquid to a gas?
what was the most common jobs in 1800
{–½, 2} {–½, –2} {½, 2} {½, –2} Use the quadratic formula to solve 2y2 – 5y  = –2.
Evaluate the following expression: 7.0 x 10⁴ + 6.0 x 10³ A) 13 x 10⁷ B) 42 x 10⁷ C) 67 x 10³ D) 76 x 10³
Places in India where cattle farming is done
An advertisement for a new model of luxury sedan would target ________??1.new drivers2.families 3 businesses 4.professional  adults
wht is the ocelot favorite food?
Why did Leif Eriksson become an explorer and adventurer?
Why does a pregnant woman need more energy than a woman who isn't pregnant