backto2021
backto2021 backto2021
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Will give brainliest, like, comment and 5 points for the best answer
Could you please help me with this question:

Will give brainliest like comment and 5 points for the best answer Could you please help me with this question class=

Respuesta :

joshuasheng823 joshuasheng823
  • 14-10-2020

Answer:

$1.80, $2.90, $4.00, $10.90

Step-by-step explanation:

For 9/10 mile, the price will be $1.80. For 2 miles, the price will be $2.90. For 3 1/10 miles, the price will be $4.00, and for 10 miles, the price will be $10.90. The relationship between distance travelled and the price is not proportional because it costs $1.00 for the first 1/10 mile and then for every additional 1/10 mile, it only costs $0.10. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

make a short dialogue about the introduction!
Jane likes to sunbathe She has read about risks from sunbathing and how to reduce them. She thinks she is not at risk from sunbathing because she has dark skin.
describe why the bureaucratic personality can be dangerous.
9 to the x-5 power=27
-2 (x-7)=-(2x+5) solve for x
Fill in the gaps: .... to the legendary film director Orson Wells, music accounts .... half the work in a movie, mostly without the audience even knowing the na
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
The empirical formula of styrene is CH; find the % composition for H and CH. How many atoms are present in a 2.00 gram sample of styrene? PLEASE HELP! THANK YO
How many $0.21 pencils can be purchased for $7.00? Show your work.
what are the similarities between insects and humans