sreelekshmigs2001 sreelekshmigs2001
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

the price of 41gram apple is 10.25 rupees.then how many rupees for 1 kg apple​

Respuesta :

Meadi50
Meadi50 Meadi50
  • 14-10-2020

Answer:

Rs. 250

Step-by-step explanation:

The price of 41 g. apple is Rs 10.25

The price of 1 g. apple is Rs 10.25/41, = Rs 0.25

The price of 1 Kg (1000 g.) is 0.25 x 1000 = Rs 250

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP I NEED HELP QUICK LIKE NOW BEST AND FIRST ANSWER WILL GET THE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!1 Why did you choose these six federal programs for the survey? De
Please help I don’t now
Rosses train for half marathon which is 13.1 miles long within four months he has progress to an 11 mile practice run if rustics two months off from training wh
Joan stirred a pot of hot soup with a metal spoon. after a minute or two, the handle of the spoon became too hot to hold. what kind of heat transfer does this r
how do a healthy family relationship affect members of a community
The graph below shows the distances in miles traveled by a helicopter in a certain number of hours. Based on the graph, which of the following equations indicat
How many moles of Ca3 (PO4)2 can be formed when 1.9 moles of CaCO3 react with 2.7 moles of FePO4?
Gloria's boutique has 4,000 shares of stock outstanding at a price per share of $19. what will the price per share be if the firm pays a $1.20 per share dividen
What is the area of this shape?
A rectangular loop consists of 80 turns, each carrying a current 8 a. the uniform magnetic field of 40 mtis directed to the right along x-axis. the loop can tur