ckelli246
ckelli246 ckelli246
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $7.20 for 6 large candy bars. How many candy bars can you buy for $13.20?​

Respuesta :

cinthia9729
cinthia9729 cinthia9729
  • 15-10-2020

Answer:

11

Step-by-step explanation:

I divided 7.20 and 6 and got 1.2 so i did 13.20 divided by 1.2 and got 11

Answer Link
Shadowfreddy311 Shadowfreddy311
  • 15-10-2020

Answer: You can buy 11 candy bars.

Step-by-step explanation:

$7.20 =6

$7.20/6 =$1.20

$13.20/$1.20=11

Answer Link

Otras preguntas

Why did Italy abandon its alliance with Germany in WW1 and join the Allied side?
Which was not a cause of the Spanish-American War in 1898? a. the sinking of the Maine b. yellow journalism c. Spanish cruelties in Cuba d. President McKinley's
Why do Buddhists reject the idea of the Hindu caste system?
Find the acceleration of a train whose speed increases from 7m/s to 17 m/s in 120s
Was the first person to propose the idea of moving continents as a scientific hypothesis. A. Alfred Wegener B. Charles Richter C. Antonio Snider-Pelligrini
What medium is most effective for a school play advertisement? A. a flyer posted around school B. an ad in the newspaper C. an ad on the Internet D. an ad on te
Which Egyptian pharaoh established a monotheistic religion in Egypt, and was believed to be the father of King Tutankhamen?
The czar responded to the Revolution of 1905 by __________.
Simplify,write equivalent expressions. 1/6(15a+20b)
Dave started hiking at 120 feet below sea level. a) If he climbed 750 feet, whats his elevation now ? b) Dave then descended 420 feet in 1 hour. Find the averag