drewdearden
drewdearden drewdearden
  • 14-11-2014
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 fluid ounces of shampoo for $4.40 or 24 fluid ounces for $4.80. Which is the better buy? Explain.

Respuesta :

awesome099 awesome099
  • 14-11-2014
First you have to do 440 / 20, which is 22 cents per bottle
Next you have to do 480 / 24, which is 20 cents per bottle
20 < 22, so the 24 ounces of shampoo is the correct answer.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-11-2014
Ok, so you put $4.40 over 20 ounces which will get you $ 0.22 per ounce
You do the same for the other one.

4.80 over 24 ounces which is $ 0.20 per ounce
So the better price would be 24 fluid ounces of shampoo for $ 4.80
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the first 5 terms of geometric series with a1=10 and r=1/5
Why did president Roosevelt begin the good neighbor policy
Which of the following Gold compounds has the greatest solubility? Au(OH)3, Ksp = 1 x 10-53 AuCl3, Ksp = 3.2 x 10-25 AuCl, Ksp = 2.0 x 10-13 AuBr3, Ksp = 4
The measure of angle 0 is 7pie the measure is ___° and sin0 is ____.
how to solve system of equation word problems
In most engines, the head of the intake valve is _______ the head of the exhaust valve. A. slightly larger than B. the same size as C. a differen
What is the definition of phishing with an example
A company designes a logo using a kite figure around the letter t. The logo is 13 centimeters wide and 16 centimeters tall. What is the area of the logo
spanishhhhh.................................
what is the quotient 4x/x^2+5x-6 divided by x^2-11x+28/x^2+7x+6 in simplified form? state any restrictions on the variable.