preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

How many states does the Everest Mt. go across?
What is the formula for momentum? What is the formula for average speed?
Were the Vikings the first Europeans to make contact with North America?
3. Vocabulary What does it mean for segments to be congruent? What does it mean for angles to be congruent?
Can someone help me with this problem?
Before using a recovery unit to remove a charge what steps should be taken
perspective persist in angles that open and close, and the innocence of the transparent air, through which some bird of prey crosses, while the cloufs quilt the
6[2-(5+4x)]-2x=-20+2(1-13x)
Which does not belong with the other three
convert 3 years to hours without leap years?