koskiryl000
koskiryl000 koskiryl000
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

A pillow that usually costs $18 is marked down 25%. Use the table to find the pillow’s new price

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-11-2020

Answer:

13.50

Step-by-step explanation:

First find the discount

18 * 25%

18 * .25

4.5

Subtract this from the price

18 - 4.5

13.5

The new price is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

Estimate the solution 7,390.7-0.874
Is the answer a b c d or e
Grammatically correct or incorrect : Ellos necesitan visitar a sus tíos.
Use the graph below to answer the following question: graph of parabola going through 1, 3, 3, negative 1, and 4, 0 What is the average rate of change from x
Does anyone know how to do this? If so, can you explain it?
Find the unit rate. Camryn paid $30.16 for 8 pounds of almonds
I need help. Whats 50(3)^20?
which statements accurate describe tropical rain forest
Beginning in the 1880s, most of the immigrants who arrived in the United States were from Southern and Eastern Europe . True or false?
help please, IT'S SUPER DUPER EASY