bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Saan naimbento ang argon
Words such as he, she, it, and them that can be substituted for nouns are called _____
The valence electrons largely determine the
A halogen-lighting manufacturer packs 64 halogen lamps ink a cube-shaped container. the manufacturer has been asked by his distributors to package the lamps in
In the space below, write the number of the tree diagram that shows the most probable evolutionary relationship between the three species. Support your answer.
What is the subject and verb of "the ripening tomatoes glistened on the sunny windowsill"?
By October 19th, Gordon had read 35 pages. Starting October 20th, he decides to read the same number of pages each day until he finishes the book on October 30t
24 athletes threw the shot-put at a track-and-field meet. If this number was 15/100 of all the athletes at the meet, how many athletes, overall, competed in t
A recipe calls for 22/4 cups of raisins, but Julie only has a 1/4 cup measuring cup. How many 1/4 cups does Julie need to measure out 22/4 cups of raisins?
When you actively listen, you show the speaker that you understand what they are saying. true false?