hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Determine the intercepts of the line. 9x-7y=149x−7y=14
A workstation must produce 200 units an hour. It takes 45 minutes to receive the necessary material for production from the previous workstation. Output is move
Find the intervals of convergence of f(x), f '(x), f ''(x), and ∫f(x) dx. (Be sure to include a check for convergence at the endpoints of the intervals.
What do you do if the exponent is a negative number?
When preparing the operating activities section of the statement of cash flows using the indirect method, non-operating gains are added to net income. true or f
explain why a father with blood group AB cannot donate for a child with blood group O when he marries a woman with blood group O​
During Britain's war with France in the 1800s, the British interfered with US trade by . The British also raided US merchant ships and forced US sailors to wor
Read the following word problem, then choose which linear equation models the problem. One number is 10 times another number. Their difference is 54. Find the n
What is the quotient? URGENT!!
Express 429 as a product of its prime factors​