anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not true of bases? (2 points) Bases are electrolytes. Bases have a distinctly bitter taste. Bases react with acids to produce a salt a
The probality of an event must be expressed as a percent
A dog chases a cat in a circular path around the base of a tree. the velocity of the dog is 5.4 m/s. if the centripetal acceleration of the dog is 48.6 m/s2, wh
Which is the most likely reason why an aerosol can explodes when it is thrown into a fire?a. Heat causes the gas particles in the can to move faster and farther
When Gianna asks for 4 feet ribbon the clerk measures a 48- inch piece. How many inches long is a 9- foot piece of ribbon
In circle F what is the measure of arc CB? 17.5 35 70 60
The word theological contains the Latin root theo, which means God. Which of these also contains the Latin root theo? A) method B) polytheism C) theory Elimi
plsssss help meh pls
You have 5 cups of birdseed. You use 3/5 cup of birdseed each day.How many days will your birdseed last
** psychology ** in what type of behavior does an individual adopt the beliefs of a person whom he or she admires