wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which accurately describes the Arab Empire’s government practices?
Which of the following would you place below return address on a business envelope
which line represents the linear equation -3y=15-4x
Which muscle acts to close the eye in an exaggerated blink?
Prove that for any positive integer n, 6 evenly divides 7n - 1.
URGENT WILL MARK BRAINLIEST! Starting at sea level, a submarine descended at a constant rate to a depth of −4/5 mile relative to sea level in 3 minutes. What wa
Which of these types of health insurance can you buy through a private insurance company? A) Medicare B) managed health care plan C) Social security disability
Military strategies on south and the north in the civil war
In paragraph form, briefly explain what the purpose of a timeline is.
Large ecological regions with characteristic types of natural vegetation are called