sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

The function y=f(x) is graphed below. What is the average rate of change of the function f(x) on the interval -6<= x <= 6?
Osmosis requires energy True Or False
HELP PLZ Which statement best explains how the Scientific Revolution changed ways of thinking? A. The Scientific Revolution changed people’s understanding of th
The invention of the zero made mathematics (4 points) a easier to spell b easier to write c hard to add d hard to write
Can i plz get some help with this
Which period saw the rise of Homo sapiens?
20 points!!!! It’s not d can someone help me?
Hi! Please help me solve this: How did the temperature change if: at first it decreased by 10% and then by 30%? (I need the percent value)
I need help ASAP pls help me!!:/
Transfer of heat through conduction can occur in which of the following? A. Solids B. Liquids C. Gases D. All of the above