jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

How would you say that the time is 7:30 in spanish?
Subtract 8 + 7i from 4 − 16i.
The shared genetic code of all life on earth is evidence that ______.
which of the functions have a range of all real numbers greater than or equal to 1 or less than or equal to -1? check all that apply. A. y=sec x B. y= tan x C.
Worker A finishes the job in 10 hours; worker B finishes it in 12 hours, and worker C finishes it in 15 hours.1. After A worked alone for two hours, and then B
Find the surface area of the figure below.
Suppose a runner completes one lap around a 400-m track in a time of 50 s. calculate the magnitude of the average velocity of the runner. express your answer in
Shayla is taking dance classes and andre is on a football team is this a complex sentence
what is protiche and depression?
The sum of two positive integers, a and b, is at least 30. The difference of the two integers is at least 10. If b is the greater integer, which system of inequ