khigtaps4
khigtaps4 khigtaps4
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

An industrial factory makes 2 3/8 yards of rope every minute. The cost of each yard is $4.06. What is the total cost of rope that can be made in 15 minutes?

A. $36.63
B. $60.90
C. $21.44
D. $144.66

Respuesta :

madisonfayemccoy528
madisonfayemccoy528 madisonfayemccoy528
  • 04-11-2020
The answer is 144.66
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x: −12x−2=−7x−17
What is The value of the car after 2.5 years Y=6599(0.88)^t
PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Racionalización, matemática. Ayuda jeje
y= -0.08x^2+4x+4 find the interepret
Ask a questions have 2 spinners . The first spinner has the numbers 3,5,7 and the second spinner has the numbers 3,5,8. Is the probability greater or less than
Find the saving plan balance after 15 months with an APR of 3% monthly payments of 150 the balances
excerpt from woolly puff rescuse question 2 345
2 The owner of a store buys wooden benches for $50 each. She marks up the price by 75%. For the last week of the season, she sells the remaining benches for 30%
4x^4 - 18x^3 - 10x^2 solve using box method pls a = b = c = gcf = 2